Tętno, co należy widzieć

Tętno, co należy widzieć

Chyba każdy trenując na siłowniach, salach fitness, parkach itp. spotkał się z pojęciem tętna i jego zakresach. Niejednokrotnie ciężko jest jednoznacznie ocenić czy pracujemy na odpowiednim dla nas tętnie. Postaram się przybliżyć wszystkim temat.

Za tętno rozumiemy ruch naczyń tętniczych, na który maja wpływ częstość skurczów serca jak i elastyczność ścian tętniczych. U dorosłych zdrowych osób tętno winno wynosić 70 ud/min.

Podejmując aktywność fizyczna warto jest zwrócić uwagę na ten parametr. Dzięki czemu będziemy mogli zobaczyć, na jakim etapie wytrenowania jest nasz organizm, jakie procesy zachodzą w naszym organizmie, które są ściśle uzależnione od poziomu tętna. 

Puls mierzymy przykładając palce na tętnicy zlokalizowanej na szyi, nadgarstku, udzie i odliczając ilość skurczów w czasie jednej minuty. Do badania możemy również wykorzystać specjalne pulsometry, które znacząco ułatwiają pomiar. 

Wyróżniamy dwa podstawowe pojęcia:
HRmax jest to najwyższa wartość tętna, jaką możemy zaobserwować. Obliczamy je odejmując od 220 nasz wiek.
HRmin jest to tętno spoczynkowe, jakie możemy zaobserwować zaraz po przebudzeniu. 

Znajomość swojego tętna jest bardzo istotna dla osób uprawiających sport, odchudzających się czy rekreacyjnie uczęszczających na siłownie. Pozwala monitorować swoje rezultaty, ale również umożliwia wyznaczenie bezpiecznej granicy. 

Osoby chcące zrzucić kilka kilogramów za swoje tętno docelowe powinny obrać wartość zbliżoną do 70-60 % HRmax przy pracy przekraczającej 40 min. Natomiast optymalny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, układu krążenia osiągniemy pracując na 80% HRmax.

Zakresy 90-100% HRmax są raczej zarezerwowane dla osób zaawansowanych pod względem treningowym. Które chcą poprawić swoje wyniki oraz parametry niezbędne do zwiększenia formy sportowej. Ponad to u osób wytrenowanych możemy zaobserwować tętno spoczynkowe wynoszące ok. 50 a czasem mniej uderzeń na minutę.